A 2. magyar hadsereg
Juhász Gyula, Kis László 2006.05.01. 16:56
Mozgósítás...
A 2. magyar hadsereg mozgósítása - amely a területi elvre épült - felszerelése 1942 márciusában megkezdődött. Frontra szállítása tavasszal és nyáron három lépcsőben megtörtént. A magyar csapatok tényleges bevetése, felhasználása a német katonai vezetés kezében volt. A hadsereg élelmezése a német normák szerint központi készletekből történt, amihez a magyar hadvezetés a magyaros igényeknek megfelelő kiegészítést adott. A hadsereg kötelékébe kb. 50000 munkaszolgálatos tartozott.
A 2. hadsereg parancsnoksága által mozgósított 207 ezer fős személyi állomány összeállításánál a magyar hadvezetés a minisztertanács 1942. január 26-i határozatához igazodott, miszerint a frontszolgálatra az ország területéről egyenlő arányban hívjanak be tartalékosokat és az így mozgósítottak csak kis mértékben érintsék a honvédség legjobban kiképzett állományát.
A 2. hadsereg alakulatainak mozgósítására - kiszállítsuk sorrendjének megfelelően - 1942. február 24-től került sor. A mozgósítás lebonyolítására a szombathelyi III., a pécsi IV. és a miskolci VII. hadtestet jelölték ki.
1942 áprilisában a hadsereg megszervezése befejeződött, ezután megkezdődött a csapatok kiszállítása a hadműveletek helyszínére. Július 27-én az utolsó egységek is megérkeztek keleti frontra. 822 száztíz tengelyes vasúti szerelvény bonyolította le a hadosztályok szállítását. Annak ellenére, hogy igyekeztek megakadályozni a hirtelen kivonulás nyilvánosságra hozatalát, a vonatok indulásánál mindig sokezres tömeg búcsúztatta szeretteit.
A 2. magyar hadsereg létszáma meghaladta a kétszázezer főt. Ez első hallásra soknak tűnik, de a szám nem hűen tükrözi a valóságot! A magyarok hadosztályait csupán két gyalogezred alkotta, míg a németek, sőt még az oroszok hadosztályai is három ezreddel rendelkeztek. Ezért is hívták csapatainkat könnyű hadosztályoknak. A német hadvezetés egyik nagy baklövéseként emlegetik, hogy a magyar könnyűhadosztályokat olyan feladatokkal bízta meg, ami a teljes értékű és jobban felszerelt hadosztályoknak is komoly megpróbáltatást jelentett volna!
A 2. magyar hadsereg azonban, a királyi honvédséghez képest, igen jól fel volt szerelve a nem mozgósított egységektől elvett fegyverekkel. Egy gyalogezred fegyverzete a következőképpen festett: 46 géppuska
18 gránátvető
20 aknavető
20 páncéltörő ágyú
18 nehézpuska
108 golyószóró
160 német géppisztoly (körülbelül).
Az ezredekhez tartozott még:
- egy tábori ágyús üteg 4 darab 8 cm-es löveggel felszerelve
- egy aknavető század
- egy kocsizó géppuskás század
- egy páncéltörő ágyús század
- egy árkászszázad
- egy lovas szakasz
- egy kerékpáros szakasz
- egy távbeszélőszakasz.
Ez a felszereltség csak magyar viszonylatban volt jelentős, az orosz és a német haderő sokkal nagyobb fegyverarzenállal dicsekedhetett.
|