Fonás : Szádfa használat közben... |
Szádfa használat közben...
Szerző: http://www.sulinet.hu 2005.02.23. 20:44
Szokásmondások szövésről, fonásról...
A fonást a legősibb módon combon vagy az arcon sodorva végezték, így azonban csak rövidebb fonaldarab születhetett.
Az orsó feltalálása lehetővé tette a hosszabb fonal előállítását.
A megfonandó szöszt, anyagot egy hosszú rúdra, guzsalyra kötözik. A guzsalyt a múlt század végén a rokka szorította ki a fonóból. A fonás közösségben, a fonóházakban történt ősztől tavaszig, ahol a munka mellett szórakozási lehetőséget is biztosított.
Kenderfeldolgozás: Hazánk éghajlata jól megfelelt a kendertermesztéshez. A kenderfeldolgozással honfoglalás előtt megismerkedhetünk, és gyakorlata egészen a múlt század közepéig elevenen élt.
A kendervetés ideje április eleje vagy közepe, augusztus közepére az elvirágzott növényt lehetett szedni, nyűni. A tövistől kitépett kendert áztatóba vitték, ahol nehezéket tettek rá. 8-10 napig áztatták. A napon megszárították, kendertilolóval megtörték majd kifésülték.
A céhszervezeteket alkotó olyan iparágak szó és szóláskincsének a népies köznyelvbe való felszívódása természetes, melyek a népies házimunka körébe tartoztak. Ilyen a szövés-fonás, takácsmesterség.
Ismeretes, hogy az áztatott és fehérre szárított kenderből úgy nyerik a fonal készítésére alkalmas szöszt, hogy a kender szárát a kendertilón összetörik, így a kemény pozdorjától megtisztítják. A vászonkészítés zajos, nyílt udvaron végzendő munkálataihoz kapcsolódó mondások:
MINDENÜTT MEGTILÓDOTT MÁ! - itt a tilolásnak az a mozzanata van kiemelve, hogy a kendert hányják, vetik, összetörik. Mindenütt túladtak rajta. MÁS MEGBECSÜLI AMI JÓSZÁGA VAN, NÁLATOK MEG MINDEN ELTILOLÓDIK! - Azaz elvesződik, megfogy, mint a kender, melyet a pozdorjától megtisztítottak. AZON TILÓDIK - Azon töri a fejét, mondják a töprengő emberre.
A rövid len- és kenderrostokból, a szöszből fonják a hosszú fonalat, ez a fonás és a további művelet, a szövés, mint az élet súlyos, jelentős feladatainak megjelölése él a mai és a régi népnyelvben: VAN NEKI ELÉG SZŰNI - FONNI VALÓJA - Mondják az olyan emberre, akinek keményre van vetve az ágya, akinek sok gondja van, akinek tíz körmével kell a mindennapit előteremtenie. TALÁLOK ÉN FONNI-VALÓ SZÖSZT ÉS SZŐNIVALÓ FONALAT NÉKI! - Tudok én neki nehezen megoldható feladatot adni.
A régi nyelvben a fontányi szösz kifejezés használatos az élet nehéz részének a megjelölésére. A guzsalyon, vagy rokkán fonallá font, orsóra tekert kendert a motollán pászmává /matringgá/ gombolyítják, majd a szövőszékre kerül. Ez nagyon nehéz feladat, odafigyelést igényel, mert ha összekuszálódnak a szálak, nem lehet boldogulni a szövéssel.
Mondják is a nyakas emberről: A FENE SE BÍR VELE, HA MEBBOMLIK A PÁSZMÁJA! Szövés közben megesik, hogy elszakad a szál, a takácsnak nagyon kell figyelnie, jól kösse össze a szakadt szálakat, mert ha nem lyuk lesz a helyén, beleznás lesz.: BELEZNÁT CSINÁLT!- Mondják is a bonyodalmat keltő emberre. A szövőszék két lényeges alkotórésze a nyüst és a borda.
A nyüst, míg a szövőszék jár, egy pillanatra sem áll meg, emberi cselekedetekre is könnyen átvivődött: NYÜSTŐL ELÉ S HÁTRA - Szomszédol, hordozza a hírt, futkároz. NYÜSTÖL ÖLTÖZETET - Húz-von, szaggat. ELNYÜSTÖL - Elnyű, elkoptat, elpáhol, ver.
A borda, bordafogak számától függ, milyen széles lesz a vászon. Az egyforma vásznat egy bordában szövik. Az egyforma szabású, vagy rossz emberekre is régtől fogva alkalmazzák ezt a szólást: EGY BORDÁBA SZŐTT! EGY BORDÁBA VAN SZŐVE! AZON BORDÁBAN SZŐTTÉK! GONOSZ BORDÁBAN SZŐTT EMBER! ROSSZ BORDÁBA SZŐTTÉK! NEM HAGYJA BORDÁBAN A VÁSZNAT! - Mondják a serény, dolgos, ügyes emberről.
|