A gyertyakészítésnek rengeteg variációja ismert. Készíthetünk gyertyát viaszból, zseléből, gyurmaviaszból, méhviaszból, viaszporból, gyertyagyöngyből, stb.
A gyertyaöntést kezdjük az öntőforma kiválasztásával. Ezt bármelyik hobbiboltban beszerezhetjük, de a célnak egy konzervdoboz is megfelel. A boltokban vásárolt öntőforma ára kb. 400-600 Ft.
A következő lépés a kanóc kiválasztása. Egy méter kanóc ára kb. 40 Ft, de vásárolhatunk talpas kanócot is, amivel természetesen könnyebb a munka. Ennek ára kb. 30 Ft.
Ezután vízfürdőben olvasszuk meg a viaszt. Tegyük egy konzervdobozba, vagy más tűzálló edénybe, és ezt az edényt helyezzük bele egy vízzel teli fazékba, majd forraljuk fel. A viasz olvadáspontja kb. 60 fok. Fontos tudni, hogy a viasz közvetlenül nem melegíthető, mert tűzveszélyes. 25 dkg viasz ára kb. 200-400 Ft. Ha azt szeretnénk, hogy gyertyánk lassabban égjen, akkor öntsünk az olvadt viaszhoz egy kevés szterain adalékanyagot, amit akár gyógyszertárakban is megvásárolhatunk. A megolvadt viaszhoz pedig adjunk tetszés szerint színező- és illatanyagot. Ezek ára kb. 150-300 Ft.
Forrás: http://www.hokkento.szeged.hu
Ha mindezzel készen vagyunk, helyezzük el a kanócot az öntőformában a következőképpen: a kanócot kössük rá egy hurkapálca közepére, és a pálcát fektessük keresztbe a forma tetején.
A kanóc végét húzzuk keresztül a forma másik végén lévő nyíláson. Vigyázni kell azonban, hogy a viasz ne folyjék ki. A legegyszerűbb az, ha az öntőformát fejjel lefelé fordítjuk, és például gyurmával eltömítjük a nyílást. Figyeljünk arra, hogy a kanóc kifeszüljön.
Ezután öntsük bele a viaszt az öntőformába, majd hagyjuk legalább 12 órát dermedni.
A viaszt a lehűlést követően könnyen ki tudjuk venni az öntőformából.
Ha csíkos gyertyát szeretnénk készíteni, akkor olvasszunk fel különböző színű viaszokat, majd öntsük egymásra őket, mindig megvárva az előző réteg dermedését.
Hógolyóhoz hasonló gyertyát készíthetünk úgy, ha a megolvadt viaszt egy habverő segítségével felverjük. Minél tovább verjük, ahogy hűl, annál habosabb lesz.
Lyukacsos gyertyát is készíthetünk. Az eltérés csupán annyi, hogy az öntőformába helyezzünk el jégkockákat, majd öntsük rá a viaszt.
A jégkockák helyén lyukak maradnak.
Gyertyát akár kézmelegre lágyuló gyurmaviaszból is készíthetünk. 30 dkg gyurmaviasz ára kb. 600 Ft. A legjobb az, ha először a kanócot körbegyűrjük a viasszal, majd ezt tovább formázzuk.
Legegyszerűbben talán méhviaszlapokból készíthetünk nagyon különleges, méz illatú gyertyákat. A lapokat egyszerűen csak feltekerjük, és kész is a mű. A színeket persze kombinálhatjuk, aszimmetrikus gyertyákat is készíthetünk. Egy csomag méhviaszlap ára kb. 600 Ft.
A gyertyazselét ugyanúgy kell megolvasztani, mint a viaszt. 10 dkg ára kb. 300-600 Ft. A zselét mindenképpen üvegformába öntsük, hiszen így érvényesül áttetszősége. Fontos, hogy talpas kanócot használjunk. Ha a kanócot a kiválasztott üvegformában elhelyeztük, akkor nekiláthatunk a zselé öntésének. Nagyon különleges gyertyákat készíthetünk így, hiszen öntés közben bármilyen, nem gyúlékony anyagot (kagyló, üvegfigura, kavics, glitterpor, fahéj stb.) tehetünk bele.
Ha nincs kedvünk viaszt vagy zselét olvasztani, akkor viaszporból vagy gyertyagyöngyből is készíthetünk gyertyákat. 50 g viaszpor ára kb. 200-300 Ft, 100 g gyertyagyöngy pedig kb. 400-600 Ft-ba kerül.
Elkészítése nagyon egyszerű: egy átlátszó üvegpohárba állítsunk bele egy talpas kanócot, majd szórjuk bele a viaszport. Különböző színű viaszporból nagyon dekoratív gyertyákat készíthetünk. Akár mintákat is kialakíthatunk viaszporból, ha az üveg falánál néhány helyen hurkapálcikával beleszúrunk.
Forrás: http://www.hokkento.szeged.hu