Tojásfestés
http://legjobblap.hu/husvet 2005.02.27. 10:41
Egyre gyakrabban találkozunk kézzel festett, írott tojásokkal.
Írott tojás:
Eszközök: Írókát kell készíteni (neve változó - kesicének, írókésnek, gicának is nevezik) Egy 15 cm-es faágat vágunk, melynek végét 2 cm hosszúságban bemetszünk. Ebbe kerül az írócsõ, melynek anyaga lehet réz, vagy alumínium fólia. 20x5 mm-es csíkot vágunk, s egy varrótûre csavarjuk. Miután kihúzzuk a tût, az így kapott csövet, a faág felhasított részébe tesszük, az ág tengelyére merõlegesen. A csõ kiálló két vége egyenlõ hosszúságú legyen. Különbözõ vastagságúakat is készíthetünk, így a mintázat változatos lehet.
Méhviaszt, méhészüzletekben vásárolhatunk kb. 10-15 dkg-ot. Serpenyõben felolvasztjuk, s melegen, sõt forrón tartjuk. Ebbe mártjuk a csövet, s pár percig benne hagyjuk. Megütve a fejrészt, leválik a fölösleges viasz, s máris írhatunk vele. (Ha a csõben a viasz megdermed, felmelegíthetjük, majd kitisztítjuk.)
Elõkészületek: Fehér héjú tojásokat, forrástól számítva lassú tûzön 30 percig fõzzük, s hogy ne repedjen meg, 1 kanál sót tegyünk bele. (A hosszú fõzés azért kell, mert így nem romlik meg a tojás.)
Tojásírás: A tojásokat langyosan tartjuk, mert ekkor a viasz könnyebben ráolvad. Kettõ, négy, nyolc mezõre osztott tojásokat, díszíthetjük a mezõkben, de írhatunk az osztóvonalakra is. Van, amikor osztás nélkül, egy-egy motívum ismétlõdve kerül a tojásra. A díszítés legtöbbször stilizált virágra, levélre emlékeztet.
Tojásfestés: Felhasználhatjuk erre a boltokban beszerezhetõ tojásfestõ festéket, melyek használati utasítását tartsuk be! Legszebb, legkülönlegesebb színeket azonban a növényi festékektõl kapjuk. Gyógyfüvek, fûszerek, gyökerek, fahéjak, gyümölcshéjak alkalmasak erre. Néhány példa: almahéj, zöld dió, a vadalma fahéjának, levelének fõzete a savanyú káposzta levével sárga színû levet ad. Vöröshagyma, lilahagyma héjából rozsdaszínt nyerünk. A zöld búza fõzete zöld, a lencséé kék színû.
A festõlébe tegyünk egy kevés ecetet (színt rögzít), ezzel melegítsük fel kb. 40ºC-ra. A megírt tojásokat óvatosan tegyük bele, s 2-3 óráig tartsuk benne. Ezután a levet kb. 70ºC-ra melegítjük, majd szûrõkanállal kivesszük a tojásokat. A viaszt puha ruhával letöröljük, s a rajzokat fehéren elõtûnik. Vajjal vagy olajjal átitatott ronggyal fényesre töröljük a tojásokat.
Karcolt, vakart tojások:
Az egyszínûre festett tojásokat tûvel karcoljuk, vakarjuk, a választott mintának megfelelõen.
Berzselt tojások:
A megfõzött tojásokra apró leveleket teszünk, cérnával ráerõsítjük. Erezetük felülre kerüljön. Ezután a festõlébe tesszük, 1-2 óra múlva kivesszük, s a leveleket eltávolítjuk. A levél kontúrja, erezete jól láthatóvá válik. Végül a tojásokat a már leírt módon fényesítjük.
Tojás kifúvása: A tojásokat mindkét végüknél kilyukasztjuk, majd tartalmukat kifújjuk. Felfüggesztve kiszárítjuk, mégpedig úgy, hogy egy gyufaszálra vékony szalagot vagy cérnát kötünk és azt a tojáson áteresztjük. A lyukat folyékony fával betapasztjuk, száradás után simára csiszoljuk. Természetesen a cérnaszál kilóg a tojásból, hisz erre függesztjük, (A sok kifújt tojást felhasználhatjuk a sütés-fõzésnél)
Márványozott tojás:
Vízbe két-három féle terpentines, olajos alapú festéket öntünk. Pálcikával kacskaringós formát húzunk a festékbe. Ezután óvatosan beleforgatjuk a tojást (kifújtat). Színtelen lakkal fújjuk be a felületet.
Szivaccsal festett tojások:
Elõször világos színûre festjük a tojást vízfestékkel. Ha megszáradt, a választott szín sötétebb árnyalatát kikeverjük, s ebbe mártott szivacsdarabbal óvatosan ütögetve juttatjuk fel a felületre, hogy csak helyenként érintjük. Száradás után a szín még sötétebb árnyalatával megismételjük az elõbbieket. Ügyeljünk arra, hogy mindhárom árnyalat látható legyen. Színtelen lakkal fújjuk le.
Fröcskölt tojások:
Tojásfestékkel befestjük a tojásokat (pl. kékre). Papírtányérba sötétebb árnyalatú sûrû temperafestéket rakunk. Rövid szõrû kis kefét, vagy fogkefét belemártunk, s ujjunkat végighúzva rajta a tojásokra fröcsköljük a festéket.
Pöttyös tojások:
Tojásfestéket használjunk most is. Amikor megszáradtak a tojások, csõrös-tubusos textilfestékkel kidomborodó pöttyöket nyomunk rájuk. Olyan tartóba, pohárba tegyük száradni, hogy könnyen tudjuk forgatni.
Forrás: http://legjobblap.hu/husvet
|