Készítsünk hímes tojást!
http://magazin.ujember.katolikus.hu 2005.02.27. 10:57
Az írás, vagyis a minták felrajzolása a tojás felületére a gyimesi csángóknál a batikolás technikájával történik.
A hozzávaló felszerelést Gyimesközéplokon - házilag - a következőképpen állítják elő: 10-15 centiméteres fadarabkákat ceruzavékonyságúra faragnak. Egyik végét nyélnek, a másikat fejnek képezik ki. Fémből csövecskéket készítenek (újabban fogpaszta- és borotvakrémtubusból, vagy a cipófűzőzsinór végén lévő pléhdarabból): a megfelelő nagyságúra (15-20 mm x 4-5 mm) kiegyenesített fémlapocskát rácsavarják egy tűre, amit aztán kihúznak belőle. Fontos, hogy a cső minél vékonyabb legyen (annál szebben lehet vele írni), majd a megfaragott pálcika fejébe erősítik, a nyélre merőlegesen. A fejet kifúrják vagy meghasítják. A csövecskébe egy vagy két lószőrszálat vezetnek, a csövön alul és fölül cérnával átkötik a fejet. Ezzel el is készült a tojásírás szerszáma, a kesice.
Szükséges még egy vagy több fém- vagy cseréplábaska (általában cipőkrémdoboz fedelet, vagy kicsi cserépcsuprot használnak), amelybe olvasztott méhviaszt tesznek, és megszínesítik egy kevés korommal. Íráskor a megolvadt viaszba mártják a kesicét, bal kézbe fogják a tojást, jobb kézzel, a kesicével húzzák a vonalat a tojás felületén.
Három vonallal osztják fel a tojás felületét: kettő egymásra merőlegesen a tojás hosszában fut végig, egy pedig mindkettőjükre merőleges, s mint az egyenlítő a földgömbön, a tojás legszélesebb részén szalad át. Ezzel nyolc, háromszöghöz hasonló felület keletkezik, ezekbe kezdik írni a hímet vagy hímeket. Vannak olyan tojások, amelyeket beosztás nélkül díszítenek, de csak egyetlen ilyen hím van, az utavétett (útjatévesztett, labirint). Szokták még vízszintesen két félre, függőlegesesen két félre osztani a tojás mezőjét, sőt négy beosztást is készítenek, de van olyan hím is, amelyhez tizenhat részre kell osztani a tojás felületét.
Írás közben a viasz befagy a kesicébe. Ilyenkor visszateszik a füttőre; amíg melegszik, egy másik kesicével folytatják az írást.
A megfagyott viasz szürkés vonalat hagy a tojásokon, melyeket tányérra gyűjtenek, és festőt készítenek hozzájuk. Literes vagy félliteres edényben - mostanában bolti eredetű, régebben növényi - festéket főznek. Leginkább piros színű festéket használnak. Beleteszik a tojásokat, megforgatják a festéklében, sőt benne hagyják, időnként megforgatják. A viasszal megírt felületeket a piros festék nem fogja be, míg a tojás többi része egyszínű alapot képez. A festékléből kiszedett tojásokat megszárítják, meleg, puha ronggyal áttörlik. A törlés eltávolítja a viaszt, enyhén megdörzsölve még tompa fényt is kap a tojás felülete. Hogy fényesebb legyen, végül szalonnával is át szokták dörzsölni, majd a felesleges zsiradékot letörlik. S most lássunk néhány gyimesi csángó tojásmintát.
Pásztorharga
Elnevezése utal a pásztorbot végén lévő horogra, amelyet rég a juhok és berbécsek megfogásához használtak. A tojás felületén összesen tizenhat pásztorharga helyezkedik el, összesen két kereszt, illetve nyolc szív alakú mintát képezve. Ezért a teljes hímet "szíves"-nek is nevezik.
Kakastaréj
Közkedvelt hím. A kakast, mint a férfierő szimbólumát a rá legjellemzőbb taréj jelképezi. A hím elhelyezése négy részre osztott felületen történik. A kakastaréj szárát képező négy, enyhén spirális vonal úgy találkozik a függőleges és vízszintes osztóvonalakkal, hogy egy irányba görbülnek, s ezzel a forgó napkorong jelképét mutatják.
Tyúkláb
A hím elnevezése a tyúk nyomához hasonló formájára utal. Nyolcas beosztásban minden metszéspontra négy tyúkláb jut.
Herelapi
A lóherelevélhez hasonló hím, kompozíciója az átlókra van felépítve.
Tőtött rózsa
A legnépszerűbb és legjobban elterjedt hím. Aki nem írt még tojást, az rendszerint ezzel kezdi. A nyolc részre osztott felületet úgy díszítjük, hogy egy átló és egy keresztvonal közé a lapi hímet rajzoljuk. A lapi szó a csángó nyelvjárásban falevelet jelent. Ez a hím egyenes vonalakból épül fel, tulajdonképpen két rombusz, melyeknek egyik oldala közös. Úgy helyezzük el őket, hogy a nyolcas mezőre osztott felület metszéspontjain átlókat húzunk, és ezekre írjuk a lapikat, kettő-kettő kerül egymással szembe. Nyolc, hegyével összefordított lapiból lesz a rózsa. Ez az alap, melyet meg is lehet kétszerezni.
(Kovács Dénes gyimesi gyűjtése alapján)
Forrás: http://magazin.ujember.katolikus.hu
|