A spam : Mit érdemes tudnom a spam elkerüléséhez? |
Mit érdemes tudnom a spam elkerüléséhez?
www.microsoft.com 2005.03.01. 01:09
Hangoskodó, faragatlan tuskókat az ember nem hív magához vendégségbe. Mégis eljönnek, hisz faragatlanok. De hiába dobáljuk ki őket a kertünkből, át a palánkon, mire a kapuhoz érünk, ismét szembejönnek.
Ez jut eszembe, valahányszor reggel kinyitom email-levelesládámat. Iparági becslések szerint a kéretlen levelek (gyűjtőnevükön: SPAM) ma már az összes elektronikus levélforgalom 20%-át is kiteszik. Míg a tekintélyes cégek azonnal kivesznek a címlistájukból ha ezt kérjük, egy csomó spamküldő arra törekszik, hogy a lehető legtöbb címzettet fejbetalálja ajánlatával, és minden választ - legyen az akár tiltakozás - bátorításnak vesz újabb levelek küldésére.
Jelenleg nincs módszer 100%-osan spam-mentes levelezési környezet kialakítására, de annyit megtehetünk, hogy megnehezítjük az email-cím gyűjtögetők feladatát. Emellett beállíthatjuk, hogy a kéretlen levelek olvasatlanul tűnjenek el a szemünk elől. Azt is megtehetjük, hogy Internetszolgáltatónk segítségével beazonosítjuk a spam forrását és elzárjuk a további levelek útját.
Íme néhány tipp a spam elkerülésére:
- Ne tegyük nyilvánossá email-címünket! Sok spamküldő cég ügynökségektől veszi a címlistákat, akik hírcsoportokból, weblapokról, csevegőfórumokról, LDAP címtárakból és egyéb helyekről takarítják be a termést.
- Válltoztassuk meg email címünket, ha publikus helyre írunk! A címbrókerek számítógépes programmal gyűjtögetik a címeket. A betakarítógép könnyedén becsapható, ha oly módon írjuk át kimenő leveleink feladóját, hogy azt ember könnyedén visszafejtse - de programmal lehetetlen legyen. Például a fontos.gyula@falatrax.hu cím helyett szerepeltessük ezt: fontos.gyNEMADOMACIMEMula@falatrax.hu. Akinek fontos, visszafejtheti a helyes címet. A milliós tételben dolgozó programok nem lesznek erre képesek.
- Soha, SEMMIT ne válaszoljunk spamra! Annyit se, hogy UNSUBSCRIBE (leiratkozom). Még ha a levél tartalmaz is utasítást, hogyan távolítsuk el magunkat a címlistáról, sok spamküldő csak arra használja, hogy feltérképezze: vajon olvasott postaládát talált-e el? A hallgatás biztonságosabb.
- Olvassunk el minden szabályzatot! (Na, ezt vajon ki tartja be?) Valahányszor személyes adatainkat kérik, olvassuk el, mi célból van erre szükség, és mi lesz az adatok további sorsa.
- Használjunk más email-címet az Interneten! Elsődleges címünket csak néhány embernek adjuk meg (család, barátok, ügyfelek, ismert személyek). Információkérésnél, speciális ajánlatokra válaszolásnál, ürlapok kitöltésénél érdemes egy másik email-címet használni. A Microsoft Outlook levelezőprogrammal könnyen felvehető egy másik név, és hozzá egy szabály, mely a ide érkező leveleket automatikusan átrakja egy erre a célra létrehozott mappába. Ezen a címen elolvashatja, hogyan is megy ez.
- Állítsunk be szűrőket, hogy az ismert spamforrásokból ne is lássuk a leveleket. A Microsoft Outlook képes arra, hogy gyakori mondatok alapján kiválogassa a kereskedelmi és pornóleveleket, és automatikusan oda helyezi, ahova kívánjuk: egy mappába vagy a kukába. Olyan listát is készíthetünk, mely a megadott címről érkező levelek mindegyikét félreteszi valahova. Sajnos a mesterséges intelligencia kora még nem jött el teljesen: néha érdemes átfutni a szemétbányát, nehogy elveszítsünk egy-egy kincset!
- A spamelőket jelentsük fel az Internetszolgáltatónknál. A legtöbb szolgáltató fenntart egy email-címet erre a célra (tipikusan abuse@szolgaltato.hu vagy postmaster@szolgaltato.hu címen). Ide továbbítsuk a kéretlen levelet. Fontos, hogy továbbítsuk, és ne a tartalmát másoljuk, mert a komplett levél olyan információkat tartalmaz (SMTP levélfejléc), amelyekkel könnyebben behatárolható a spam forrása. Ugyaninnen kiolvasható a feladó Internetszolgáltatójának címe is: ott is reklamálhatunk. A legtöbb szolgáltató egykettőre kizárja a spamelőket a hálózatáról.
Forrás: http://www.microsoft.com/hun/biztonsag
|