Vica weblapgyűjteménye
Kézműves menü
 
Magyar szekció
 
Benedek Elek meséi
 
Emléktárgyaim
 
Saját munkáim
 
Hasznos programok
 
Szoftverkereső
Online TV (Winamp)
 
fix.tv online
Időjárás előrejelzés
Gyertyakészítés
Gyertyakészítés : A gyertya történetéről

A gyertya történetéről

Deák Henrietta  2005.02.27. 01:03

A furfangos Prométheusz az istenektől ellopott tűzzel nemcsak a meleget hozta el az emberek számára a sötét és hideg éjszakába, hanem a világosságot is. A legősibb világítóeszköz bizonyára a tűzhely lángja lehetett, amelyből időnként kiemeltek egy-egy fahasábot, ezzel világítottak lakhelyük sötétebb zugaiban. A szabad tűzhely égő fáiból alakult ki az első speciális világítóeszköz, a fáklya, amely gyantázott, viaszozott farúd volt.

A középkor legfejlettebb világítóeszköze a viasz- és faggyúgyertya, amely a XIX–XX. században is használatban maradt. Erdélyben a gyertya a XV–XVI. században kezdett elterjedni, elsősorban a nemesi, főúri udvarokban. Ami a gyertyakészítés technikáját illeti, lassú fejlődés észrevehető ugyan az évszázadok folyamán, de lényeges újítás nem történt.

A rómaiak korában viasszal, faggyúval átitatott lenfonál, kenderkóc vagy nád volt a gyertya. A keresztény templomokban a gyertyák előállításának kétféle módját ismerték: fonott kócból készült bél köré puhított viaszt csavartak, vagy hasonló béllel ellátott formába öntötték a megolvasztott viaszt. A faggyúgyertya készítéséhez vágóállatok zsiradékát használták, többnyire birka-, szarvas- és marhafaggyút.
 

Sárgaréz 
gyertyatartó
Petróleumlámpa

A viasz- és faggyúgyertya vidékünkön a XVII–XVIII. században tűnt fel. Készítésének két különböző módja honosodott meg a Székelyföldön: a mártogatás és a gyertyaöntés. A mártogatás archaikusabb módszer, jellegzetes eszköze a gyertyamártó edény, vagy cserép, amelybe forró vizet tettek, erre öntötték a faggyút vagy viaszt (1/3 rész forró víz és 2/3 rész olvasztott faggyú). A forró víz a faggyút mártás közben alulról melegítette. Egyszerre több rúdra felszerelt gyertyabelet mártottak bele a megolvadt viaszba, addig-addig folytatva a mártást, amíg elég vastaggá nem vált a gyertya. A mártogatási művelet hosszadalmasabb, mint az öntés.

A másik technika a gyertyaöntés, melynek fő eszköze a bádogból, üvegből készült gyertyaöntő forma. Az öntés valószínűleg később honosodott meg, főleg az iparosok foglalkoztak készítésével (pl. a kézdivásárhelyi mézeskalácsosok).

A XVIII. század közepétől a tapolcai Aporok gyertyaöntő műhelyekben készítették a gyertyákat. Az öntéshez használt forma közepébe szöszből csavart vagy kenderkócból készített belet feszítettek ki, majd az olvasztott faggyút vagy viaszt kendőn átszűrve öntötték a formába és fagyni hagyták. Ha keményre fagyott a viasz, illetve a faggyú, az immár kész gyertyát könnyedén kihúzták a formából.

Petróleumos csillár

Zárt térben, szobákban a gyertyákat gyertyatartóba állították, és így égették. A gyertyatartókat változatos alapanyagokból készítették. Az 1691-ből származó tusnádi kápolna javairól szóló iratban viaszból font és festékes fa gyertyatartókat említenek, a lázárfalvi kápolnában pedig ugyanezen évben fa gyertyatartókat írtak össze.

Népi használatban Háromszéken 1687-ben bukkanunk először gyertyatartóra, egy futásfalvi gyalogkatona javai közt. A XIX. század elejétől kezdve csaknem minden lány hozományában feltűntek a gyertyatartók. Ekkor már főleg réz gyertyatartókat használtak. Nem is csoda, hiszen ebben a korban tűnnek fel Sepsiszentgyörgyön és Kézdivásárhelyen a rézműves iparosok, akik a kanóc rövidítésére használt koppantókkal együtt árusítják a réz gyertyatartókat.

Ezzel egy időben jelennek meg a falusi kovácsműhelyekben készített kovácsoltvas gyertyatartók is. Ezeknek két jellegzetes típusa terjedt el, a csavart vashuzalokon csúsztatható hüvelyű, valamint a rugószerűen formált huzalon csavarható, állítható hüvelyű gyertyatartó. Léteztek olyan vas gyertyatartók, amelyeknek állványára már tükröt is rögzítettek.

A gyertyatartóknak száz meg száz változata maradt ránk. Készítették fából, csontból, vasból, rézből, cinkből, ezüstből, sőt aranyból is. Az egyszerű gyertyatartóktól a harminc-negyven ágú, rendkívül díszes kandeláberekig a legváltozatosabb alakokkal és mintákkal találkozunk. Amíg a hűbérurak és főpapok ilyen tömör, súlyos és méregdrága műremekeket használtak, addig a közhasználatban az egyszerű, fából, vasból, rézből készült egykarú, talpas gyertyatartók terjedtek el. Igaz, ezekből is csak a városi polgár, legfeljebb egyik-másik „jobb módú” jobbágy tudott csak vásárolni egyet-egyet.

A nyomorúságos viskóban általában a tűzhely padkájára állították az égő faggyúgyertyát, amelyről a lecsepegő faggyút gondosan összekaparták és újraöntötték, hogy szűkösebb napokra is jusson. A szegény sorsú diákok évszázadokon át úgy tanultak, hogy a kezükben tartották a gyertyák, vagy a körmükre ragasztott gyertyacsonk fénye szolgáltatta a világosságot. Ebből a korból ered az a ma is ismeretes kifejezés, hogy „körmére égett a gyertya”.
 
 

Kalapos gyertyatartó Böndőlámpás

A viaszgyertya fényűzésszámba ment, de az egyszerű faggyúgyertya sem volt nagyon olcsó, emellett nagyon füstölt, ezért állandóan őrizni, a kanócot pedig mindegyre vágni kellett. Az égő gyertyáról ugyanis a faggyú leolvadt, s a le nem égett kanócnak mind hosszabb darabja meredt ki csupaszon, amely azután erősen füstölt. A túlságosan magas lángtól a kelleténél több faggyú olvadt meg és csurgott le a gyertya mentén. Ezért kellett a kanócot külön e célra készült koppantóval időnként levágni.

Egy régi krónika szerint a színházakban faggyúgyertyák bádogokban égtek. Azokon az estéken azonban, amikor a fejedelem is jelent volt, viaszgyertyákat égettek, „nehogy bekormozódjék Ő Nagysága orrcimpája”.

Külön ezeken a napokon két legény gyertyakoppantóval a kezében ide-oda sétálván levágta az elégett gyertyavégeket.

A koppantó megjelenésével módosult a gyertyatartó alakja, mert akasztóval látták el, erre került a koppantó. Koppantó csak a tehetősebb házaknál volt. A szegény ember azonban egyszerűen megnyálazott ujjhegyével csípte le az üszkös füstölgő gyertyabelet.

A mai sztearingyertyák kanóca tökéletesen elég. A gyertya lángjának legforróbb része nem a közepe, ahova nem jut el a levegő, hanem a széle, amely a több levegőt kapja.

A faggyúgyertya sodrott kanóca mindig a láng közepén maradt, elüszkösödik, a sztearingyertyáé nem, mert az fonott, a vége lekunkorodik a láng külső, legforróbb rétegébe, ahol apránként teljesen elég. A láng nagyságának az állítására kalapszerű szerkezetet is készítettek, mely állítható volt és mint egy kémény biztosította a levegő függőleges irányú áramlását. Ez a szerkezet a lámpaüveg ősének tekinthető.

Forrás: http://www.kfki.hu (részlet)

 
Névnap
 
Oldalajánló
 
Olvasottabb oldalak
 
Biztonsági rovat
 
Újdonságok a lapon

Új patchwork munkák

 

Utolsó frissítés: 2010. december 6.

RSS linkek (feeds)
 
Olvass el!
 
Bejelentkezés:
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 

Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, lakások, egyéb épületek szigetelését kedvezõ áron! Hívjon! 0630/583-3168    *****    Ha te is könyvkiadásban gondolkodsz, ajánlom figyelmedbe az postomat, amiben minden összegyûjtött információt megírtam.    *****    Nyereményjáték! Nyerd meg az éjszakai arckrémet! További információkért és játék szabályért kattints! Nyereményjáték!    *****    A legfrissebb hírek Super Mario világából, plusz információk, tippek-trükkök, végigjátszások!    *****    Ha hagyod, hogy magával ragadjon a Mario Golf miliõje, akkor egy egyedi és életre szóló játékélménnyel leszel gazdagabb!    *****    A horoszkóp a lélek tükre, nagyon fontos idõnként megtudni, mit rejteget. Keress meg és nézzünk bele együtt. Várlak!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, lakások, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését!    *****    rose-harbor.hungarianforum.com - rose-harbor.hungarianforum.com - rose-harbor.hungarianforum.com    *****    Vérfarkasok, boszorkányok, alakváltók, démonok, bukott angyalok és emberek. A világ oly' színes, de vajon békés is?    *****    Az emberek vakok, kiváltképp akkor, ha olyasmivel találkoznak, amit kényelmesebb nem észrevenni... - HUNGARIANFORUM    *****    Valahol Delaware államban létezik egy város, ahol a természetfeletti lények otthonra lelhetnek... Közéjük tartozol?    *****    Minden mágia megköveteli a maga árát... Ez az ár pedig néha túlságosan is nagy, hogy megfizessük - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - FRPG - Why do all the monsters come out at night? - FRPG - Aktív közösség    *****    Az oldal egy évvel ezelõtt költözött új otthonába, azóta pedig az élet csak pörög és pörög! - AKTÍV FÓRUMOS SZEREPJÁTÉK    *****    Vajon milyen lehet egy rejtélyekkel teli kisváros polgármesterének lenni? És mi történik, ha a bizalmasod árul el?    *****    A szörnyek miért csak éjjel bújnak elõ? Az ártatlan külsõ mögött is lapulhat valami rémes? - fórumos szerepjáték    *****    Ünnepeld a magyar költészet napját a Mesetárban! Boldog születésnapot, magyar vers!    *****    Amikor nem tudod mit tegyél és tanácstalan vagy akkor segít az asztrológia. Fordúlj hozzám, segítek. Csak kattints!    *****    Részletes személyiség és sors analízis + 3 éves elõrejelzés, majd idõkorlát nélkül felteheted a kérdéseidet. Nézz be!!!!    *****    A horoszkóp a lélek tükre, egyszer mindenkinek érdemes belenéznie. Ez csak intelligencia kérdése. Tedd meg Te is. Várlak